Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są tak ważne? Wizyta w klinice dentystycznej to dla wielu z nas ciągle przykry obowiązek, którego unikamy jak ognia do czasu kiedy już po prostu nie ma innego wyjścia. Tymczasem stomatolog to osoba kompetentna nie tylko do leczenia problemów z zębami na tle próchniczym lub wykonywania zabiegów, takich jak leczenie kanałowe. Może on w znacznym stopniu uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę.
Profilaktyka próchnicy
Próchnica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych przewlekłych chorób cywilizacyjnych, która na dodatek jest tak stara, jak stary jest ludzki gatunek. Towarzyszyła ludzkości niemal od początku jej istnienia, jednak w ostatnich dekadach rozwinęła się na niespotykaną dotąd skalę. Problem dotyczy szczególnie tak zwanych krajów rozwiniętych, w których spożycie rafinowanego cukru per capita jest bardzo wysokie. Szacuje się, że w Polsce niemal dziewięćdziesiąt procent mieszkańców w każdej grupie wiekowej cierpi na próchnicę.
Choroba ta polega na stopniowym wyniszczeniu się tkanki zęba. Najpierw szkliwa, a następnie zębiny i miazgi. Niestety, ta przewlekła choroba zakaźna coraz częściej dotyka także dzieci, dlatego stomatolog powinien być jednym z najważniejszych lekarzy, których odwiedzamy regularnie z maluchem. Zepsute zęby mleczne z łatwością zarażają stałe, a stąd już blisko do poważnych problemów. Nieleczone zęby mogą zafundować nam cały pakiet bardzo nieprzyjemnych dolegliwości – od przewlekłego zapalenia zatok, aż po choroby serca. Właśnie dlatego stomatolog powinien być lekarzem, którego odwiedzamy regularnie. Jest on w stanie sporządzić kompletny przegląd uzębienia i wyleczyć wszelkie ubytki już na bardzo wczesnym etapie. Nawet jeżeli wydaje nam się, że z naszymi zębami wszystko jest w porządku, sami nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić.
Profilaktyka nowotworów jamy ustnej
Jednak stomatolog to nie tylko lekarz, który bada i naprawia nasze uzębienie. Do jego kompetencji należy także kontrolowanie jamy ustnej oraz części gardła od kątem zmian nowotworowych, a przy tym także ich wczesne wykrywanie. Chociaż w powszechnej świadomości utrwalił się stereotyp, że rak jamy ustnej i gardła to przypadłość, która dotyka najczęściej mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, którzy nałogowo palą papierosy, rzeczywistość jest o wiele bardziej dramatyczna i niebezpieczna. W istocie tego typu nowotwory coraz częściej dopadają także osoby młode, nawet te, które dopiero co ukończyły dwadzieścia kilka lat.
Winą za to naukowcy i lekarze obarczają wirus HPV. Do zakażenia nim dochodzi najczęściej podczas uprawiania seksu oralnego, a w konsekwencji wirus zadomawia się w naszym organizmie i bardzo długo pozostać w ukryciu. Zakażenie jest zupełnie bezobjawowe aż do momentu kiedy w naszej jamie ustnej lub na gardle zaczynają powstawać zmiany nowotworowe. Lekarze zalecają regularną profilaktykę w postaci kontroli całej jamy ustnej za pomocą lusterka. Niestety, niektóre zmiany są niedostrzegalne gołym okiem – mogą bowiem ukrywać się pod językiem lub na podniebieniu. Tylko stomatolog ma narzędzia i kompetencje do tego, aby prawidłowo je rozpoznać. To kolejny powód do nie zaniedbywania wizyt kontrolnych.
Nowoczesna stomatologia – leczenie bez bólu
Nawet pomimo faktów, które są powszechnie znane – próchnica jest niebezpieczna, a nowotwory poważnie zagrażają naszemu życiu – Polacy wciąż niechętnie odwiedzają gabinety dentystyczne. Najczęściej traktujemy stomatologa jako ostatnią deskę ratunku, której chwytamy się jedynie w momencie, w którym już naprawdę nie mamy innego wyjścia. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wciąż pokutuje utrwalony w czasach PRL-u mit jakoby wizyta u dentysty musiała wiązać się z ogromnym bólem, nieprzyjemnymi wrażeniami i w konsekwencji okropnymi wspomnieniami. To wrażenie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie
Należy jednak pamiętać, że czasy znacząco się zmieniły. Współczesna medycyna oferuje nam wiele udogodnień i wygodnych rozwiązań. Stomatologia nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Obecnie nie tylko gabinety prywatne, ale także te finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia oferują nam doskonałej jakości znieczulenie miejscowe, dostępne w bardzo przystępnej cenie. Jest ono również wyjątkowo skuteczne – najczęściej podczas leczenia nie czujemy żadnego bólu.
Ostatnim argumentem, który jest jednak bardzo istotny dla wielu z nas są kwestie finansowe. Usługi dentystyczne nie są tanie – szczególnie w przypadku tak zaawansowanych zabiegów jak leczenie kanałowe pod mikroskopem lub rekonstrukcja zęba. Właśnie dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się leczyć próchnicę w momencie kiedy nie jest ona jeszcze bardzo zaawansowana. Szczególnie w sytuacji kiedy niemal każdy stomatolog oferuje tanie i skutecznie znieczulenie miejscowe.
Dobrym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie naszych dzieci do profilaktycznego leczenia zębów już od najmłodszych lat. Przyniesie to same korzyści dla ich zdrowia w przyszłości i przyczyni się do zdjęcia z zawodu dentysty uciążliwego mitu.