Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy korzystając z usług profesjonalisty? Już od wielu lat mamy do czynienia z prawdziwym „boom” na własne mieszkania. Młodzi ludzie coraz częściej i szybciej decydują się na zakup swoich czterech kątów, a w końcu dochodzą do momentu, w którym muszą zastanowić się nad czymś takim, jak projektowanie wnętrz. W ich przypadku jest to tym trudniejsze, że nie posiadają w tym absolutnie żadnego doświadczenia. Nic dziwnego, w końcu wcześniej nie mieli okazji w jakikolwiek sposób go zdobyć. Jak więc powinni się w tym odnaleźć, aby nie popełnić błędów mogących zaważyć na komforcie życia w nowym lokum? Czy powinni polegać na inspiracjach, z którymi wcześniej się zapoznawali, czy też iść na „spontan”? Czy muszą to wszystko robić sami? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić w naszym artykule.
Czy warto kierować się inspiracjami?
Współcześnie już na etapie podejmowania decyzji na temat naszego własnego mieszkania stykamy się z dziesiątkami inspiracji, mających zazwyczaj na celu skłonienie nas ku zakupowi wybranych elementów na nich występujących. Nie warto w pełni polegać właśnie na tych inspiracjach, mając z tyłu głowy to, że wnętrza, które przedstawiają w rzeczywistości nie istnieją. Na zdjęciu uwiecznione są zazwyczaj wnętrza preparowane wyłącznie pod dane zdjęcie – często po prostu niefunkcjonalne i niemożliwe do wykorzystania w życiu codziennym.
To wszystko jednak nie oznacza, że nasze projektowanie wnętrz nie może brać pod uwagę wspomnianych inspiracji. Rzecz w tym, że nie powinny być one czymś, na czym w pełni się polega – mogą za to sugerować nam styl, w którym później będziemy mogli utrzymać całe nasze mieszkanie.
Samodzielne projektowanie wnętrz kontra korzystanie z profesjonalisty
Nie ma co owijać w bawełnę – najbardziej optymalnym rozwiązaniem w kwestii projektowania wnętrz jest samodzielnie wykonanie wszystkiego – od wybrania głównej stylistyki panującej w mieszkaniu (powinna ona być spójna i przemyślana, gdyż to ona zdefiniuje wybór każdego z elementów i to nią będziemy kierowali się w całym procesie), przez stworzenie kosztorysu oraz rozplanowanie naszej strategii, aż po wybranie mebli oraz wszystkich mniejszych elementów stanowiących części składowe finalnej aranżacji mieszkania. Nie zawsze jednak ufamy sobie na tyle, aby powierzyć samym sobie poprowadzenie całego tego bardzo ważnego i odpowiedzialnego procesu.
Dlatego właśnie najrozsądniejszym rozwiązaniem w takim przypadku może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz – osoby, która tematykę zna od podszewki, a która nie tylko zweryfikuje nasze plany związane z udekorowaniem mieszkania, ale też konfrontuje je z rzeczywistością oceniając, czy podążając według nich stworzymy tylko ładne mieszkanie, czy będzie ono takie, jakie powinno być – jednocześnie piękne oraz funkcjonalne, sprawdzające się w codziennym życiu. Prawdą jest, że na usługi projektanta wnętrz wydamy sporo pieniędzy, które moglibyśmy potencjalnie przeznaczyć chociażby na elementy wystroju czy opłacenie ekipy, która zajmie się remontem. Mimo wszystko jednak warto się nad tym zastanowić – zwłaszcza, jeżeli w danym mieszkaniu zamierza się spędzić lwią część swojego przyszłego życia.
Budżet a nasze nowe wnętrze
Rzeczą bardzo wątpliwą, zwłaszcza przy rozmawianiu o skorzystaniu z usług profesjonalisty (który, umówmy się, do najtańszych nie należy) w przypadku projektowania wnętrz jest budżet, którym dysponujemy. Jeżeli jesteśmy młodymi ludźmi, dla których jest to pierwsze mieszkanie, może on być bardzo okrojony – i zapewne taki jest. Jak zatem wycisnąć z niego tyle, ile tylko się da?
Podstawą jest opracowanie kosztorysu. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musimy zaprojektować i urządzić absolutnie wszystko – od podłóg, przez ściany, aż po meble i większe elementy aranżacji. Jeżeli mamy mały budżet, najpierw kupmy te elementy, które są nam absolutnie potrzebne do życia. Najwięcej pieniędzy z kolei wydajemy na te rzeczy, których później nie będziemy mogli wymienić – podłogi, ściany i inne to właśnie takie elementy wystroju i choć istnieje możliwość ich zmiany, nie jest ona zbyt wygodna i opłacalna.
Opracowując kosztorys zawrzyjmy w nim usługi profesjonalisty, jeśli zdecydujemy się na niego. Sam „dokument” możemy zresztą mu wręczyć, by zobaczyć, czy dobrze ocenia nasz plan związany z wykorzystaniem budżetu, jaki mamy do dyspozycji. Jeżeli z kolei nie decydujemy się na skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz, zadbajmy o to, żeby nasze plany związane z wydatkami przejrzała osoba trzecia, najbardziej obiektywna i bezstronna.
Podsumowanie
Projektowanie wnętrz to nic prostego i powinno się zdawać sobie z tego sprawę już na starcie. To bardzo odpowiedzialna, żmudna i wymagająca długich godzin przemyśleń praca, w której jednak nie musimy być sami. Musimy pozbyć się ogólnie panującego, a bardzo mylnego przekonania, że wnętrze, w którego aranżacji pomagał profesjonalista nie jest w pełni „nasze” – tak długo bowiem, jak realizuje ono nasze założenia będzie miejscem, z którego będziemy zadowoleni. Niezależnie od tego, kto pomagał nam w jego przygotowywaniu.