Co to jest witamina B? Witaminy z grupy B stanowią podstawę sprawnego funkcjonowania organizmu. Są to związki, które biorą udział w podstawowych funkcjach, a każda z witamin z grupy B pełni inną rolę. Ogólnie przyjęło się, że grupa witamin B odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a więc za utrzymanie równowagi psychicznej. Niemniej jednak poza regulacją ośrodkowego układu nerwowego, witaminy z grupy B pełnią szereg innych funkcji.
Witaminy z grupy B – co to takiego?
Witamina B1 – tiamina
Tiaminę można nazwać witaminą dobrego samopoczucia. Awitaminoza witaminy B1 powoduje nerwowość, zmęczenie, drażliwość, obniżenie nastroju, spadek apetytu. Oprócz tego deficyt tiaminy może objawiać się spowolnieniem metabolizmu i obniżeniem ciśnienia krwi. Osoby, które żyją w permanentnym stresie, piją dużo kawy oraz alkoholu, powinny pamiętać o suplementacji tej witaminy. Oczywiście tiamina występuje także w produktach spożywczych, takich jak: wątróbka, kiełki pszenicy, kaszy gryczanej czy orzechach laskowych. Aby zachować prawidłowy poziom tiaminy w organizmie należy spożywać te produkty regularnie, ponieważ ludzki organizm nie ma zdolności magazynowania witaminy B1.
Witamina B2 – ryboflawina
Witamina B2, zwana także ryboflawiną, wchodzi w skład enzymów, które są odpowiedzialne za spalanie cukrów. Ryboflawina bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, przemianie komórkowej oraz transporcie tlenu do komórek. Charakterystycznym objawem deficytu ryboflawiny są piekące i pękające kąciki ust, tak zwane zajady, oraz suche i swędzące oczy. Skóra osób, u których zdiagnozowano awitaminozę witaminy B2, jest sucha i często się łuszczy. W równie opłakanym stanie są włosy oraz paznokcie. Dobrym źródłem ryboflawiny są zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, wątróbka, groch, a także tłuste twarogi oraz jaja kurze. O prawidłowy poziom witaminy B2 powinny w szczególności zadbać osoby zmagające się z zaburzeniami tarczycy oraz te, które stosują długotrwałą koncepcję bądź antybiotykoterapię.
Witamina B3 – niacyna
Niacyna jest pokarmem dla mózgu. Jej deficyt objawia się ogólnym rozdrażnieniem, nerwowością, a czasem nawet i agresją. Osoby cierpiące na awitaminozę witaminy B3, często są poirytowane, mają problem z koncentracją i pamięcią, skarżą się na częste bóle głowy i brzucha. Częstym objawem niedoboru niacyny jest nadkwasota, problemy skórne oraz zapalenie jamy ustnej. Osoby, które chcą uniknąć awitaminozy witaminy B3 powinny regularnie spożywać ryby morskie, wątróbkę, indyka, nasiona słonecznika oraz orzechy.
Witamina B5 – kwas pantotenowy
Kwas pantotenowy, czyli witamina B5, pełni ważną rolę w procesie regeneracji organizmu. Jest także niezbędnym związkiem do przeprowadzenia procesu syntezy niektórych hormonów. Kwas pantotenowy wspiera odnowę skóry i utrzymuje włosy w dobrej kondycji. Deficyt witaminy B5 objawia się ogólnym zmęczeniem, sztywnością stawów oraz zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Osoby, które niezdrowo się odżywiają, żyją w stałym stresie, nadużywają kawy oraz alkoholu i przyjmują leki nasenne, są szczególnie narażone na pojawienie się awitaminozy witaminy B5. Aby tego uniknąć, należy wprowadzić do swojej diety orzechy włoskie, morskie ryby, nasiona słonecznika, jaja kurze oraz produkty z pełnego mleka.
Witamina B6 – pirydoksyna
Pirydoksyna jest witaminą, która wspomaga walkę z problemami skórnymi i wspiera proces odnowy skóry. Oprócz tego witamina B6 zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Awitaminoza pirydoksyny objawia się częstymi skurczami mięśni, drganiem powiek, bólami stawów, a także trądzikiem i nadwagą pomimo stosowania diety. Według naukowców, dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 jest zdecydowanie większe u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety powinny suplementować witaminę B6, zwłaszcza w okresie ciąży. Natomiast mężczyźni powinny zadbać o prawidłowy poziom pirydoksyny jeśli zmagają się z cukrzycą lub chorobami stawów.
Witamina B7 – biotyna
Witamina B7, powszechnie znana jako biotyna, jest witaminą urody. Biotyna znacząco wpływa na stan skóry, włosów oraz paznokci. Jej rolą jest regulacja przemiany cukrów oraz białek. Podobnie jak insulina, witamina B7 odpowiada za stabilizację poziomu insuliny. Na suplementację biotyną powinny się zdecydować osoby, które zmagają się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Oprócz tego biotyna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Naturalnymi źródłami biotyny są: wątróbka, orzechy włoskie, jaja kurze oraz produkty pełnoziarniste.
Witamina B8 – inozytol
Witamina B8 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Inozytol, czyli witamina B8, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, jako że jednym z jej głównych zadań jest wspomaganie produkcji serotoniny. Inozytol pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji oraz pamięć. Dodatkowo znacząco poprawia kondycję włosów. Niedobór inozytolu powoduje depresję, nerwicę oraz ataki paniki. Osoby, które zmagają się z permanentnym stresem powinny wprowadzić suplementację witaminy B8. Naturalna witamina B8 występuje w jajach, mięsie oraz produktach pełnoziarnistych.
Witamina B9 – kwas foliowy
Kwas foliowy jest witaminą, o której powinna pamiętać każda przyszła mama. Jej deficyt jest stanowi bowiem bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. O suplementacji kwasu foliowego powinny pamiętać także osoby, które regularnie sięgają po alkohol lub długotrwale stosują antykoncepcję hormonalną. Objawami awitaminozy witaminy B9 jest zmęczenie, bladość skóry, kłopoty z pamięcią oraz problemy ze strony układu pokarmowego. Kwas foliowy znajduje się w natce pietruszki, grochu, fasoli, kapuście, brukselce, a także w mięsie i jajach.
Witamina B12 – kobalamina
Witamina B12 jest związkiem, który występuje głównie w mięsie, rybach oraz podrobach. Na jej suplementację powinny się zdecydować osoby, które są na diecie wegetariańskiej. Witamina B12 pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Objawami jej deficytu są zaburzenia koncentracji, anemia, osłabienie oraz problemy ze strony układu pokarmowego.