Wczasy za granicą – co roku coraz więcej Polaków wybiera wczasy za granicą zamiast spędzania ich w ojczyźnie. W czym inne kraje są lepsze i czy na pewno zagraniczne wycieczki mają same plusy?
Dlaczego nie Polska?
Wczasy za granicą to dla jednych marzenie, natomiast dla drugich całkowicie zwyczajna rzecz, powtarzająca się w każde wakacje czy ferie. Zależnie od pory roku i indywidualnych upodobań kierunki zagranicznych wyjazdów są bardzo zróżnicowane. Wakacje są czasem kiedy wybieramy głównie ciepłe kraje, w których możemy wypocząć, zrelaksować się i dużo zwiedzać, a także przy okazji rozwijać nasze pasje i zainteresowania. Podobnie w czasie ferii zimowych częściej skłaniamy się ku wyborowi miejsc, które pozwolą nam np. uprawiać sporty zimowe, zwiedzać i oglądać zupełnie inne niż w ojczyźnie krajobrazy. Oczywiście nie jest to żadna reguła ale z takimi opiniami spotykamy się najczęściej.
Wczasy za granicą to przede wszystkim poszerzanie swoich horyzontów, zarówno światopoglądowych, jak i podróżniczych. Warto więc zainwestować w rozwój swój i swoich bliskich. Każdy wyjazd może nas czegoś nauczyć, coś pokazać lub uświadomić. Jest to bardzo cenne doświadczenie, które niewątpliwie zostaje z nami na zawsze. Wycieczki za granicę są często droższe od tych, które moglibyśmy zrealizować w kraju, chociaż nie jest to żadna reguła, ponieważ wpływa na to wiele czynników, takich jak zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje i sposób przemieszczania się. Warto więc racjonalnie planować zagraniczne wczasy, jeśli nie chcemy wydać na nie fortuny.
Przełamanie barier językowych, poznanie nowych ludzi i kultur, wzbogacenie swojej wiedzy nie tylko o świecie, ale także o lokalnej społeczności, obcowanie z jej tradycjami, to tylko niektóre z powodów, dlaczego Polacy coraz częściej wybierają wakacje i odpoczynek za granicą. Ponadto piękno i unikatowość miejsca do którego jedziemy, zainteresowanie sztuką, zabytkami, historią i obyczajami, a także kuchnią czy muzyką to kolejne argumenty przemawiające za zagranicznymi wczasami. W Polsce również możemy odkrywać i poznawać całkowicie nowe miejsca, kulturę czy sztukę ale jest to wszystko dla nas mniej egzotyczne i niejednokrotnie wzbudza mniejszy podziw. Okazuje się, że nie zachwyca nas tak bardzo Morze Bałtyckie, kiedy możemy jechać nad lazurowe wody Morza Karaibskiego, bardziej ciekawią nas wysokie szczyty Alp, niż nasze, polskie Tatry. Nie jest to dziwne, wynika to przede wszystkim z chęci poznania czegoś nowego, kompletnie innego, czego nie mamy na wyciągnięcie ręki.
Jaki kierunek ?
Polacy najczęściej wybierają kierunki zależnie od własnych upodobań i preferencji. Zazwyczaj w okresie letnim i wakacyjnym są to kraje typowo ciepłe i słynące z turystyki. W przypadku Europy najczęściej obieranymi kierunkami są Włochy, Hiszpania czy Grecja – kolebka kultury europejskiej. Częstymi wyborami są także Chorwacja, Węgry, Bułgaria czy Słowacja. Każdy z tych krajów jest na swój sposób wyjątkowy, ma unikatową kulturę i krajobraz. Oprócz tego nasi rodacy podróżują także w miejsca znacznie oddalone od środkowej Europy, przykładem może być Turcja czy Izrael. Trzeba pamiętać, że im dalszy region świata wybieramy, tym bardziej musimy liczyć się dużą rozbieżnością kulturową i obyczajową, gdyż państwa te są oparte na innych, niż Polska tradycjach.
W sezonie chłodniejszym częstymi kierunkami stają się północne Włochy, Austria, Francja czy Szwajcaria, słynące z pięknych stoków narciarskich i niezwykłego zimowego krajobrazu, gwarancji śniegu i przyjaznej pogody, umożliwiającej uprawianie sportów takich jak narciarstwo czy snowboard. Oprócz tego zachęcają nas także kurorty i hotele, w których mamy możliwość zrelaksowania się po całodniowym pobycie na zewnątrz.
Ciepłe kraje, leżące w klimacie śródziemnomorskim to przede wszystkim gwarancja udanej pogody. Nie musimy się zatem martwić o opady deszczu czy silny i porywisty wiatr. Oprócz tego bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Dużym plusem jest to, że wybierając kraje europejskie, możemy cieszyć się swobodnym przejazdem i wieloma korzyściami, związanymi z obecnością poszczególnych krajów w Unii Europejskiej. Jeśli nie mamy ochoty wyrabiać paszportu czy wizy to warto przemyśleć rozwiązanie podróżowania właśnie na terenie Europy.
Minusy wczasów za granicą
Wczasy za granicą są niejednokrotnie dużo droższe, niż te spędzone w ojczyźnie. Oczywiście podróżując na własna rękę musimy także przynajmniej komunikatywnie umieć porozumieć się w języku angielskim, lub urzędowym, obowiązującym na terenie kraju do którego wyjeżdżamy. Powinniśmy być także otwarci na poznanie nowych ludzi czy tradycji i podchodzić do nich z pełnym szacunkiem. Wybierając wycieczki zagraniczne oczywistym jest, że nie wspieramy też lokalnych, polskich producentów oraz obiektów kultury i dziedzictwa narodowego. Musimy się liczyć także z pogodą i klimatem, które mogą nas zaskoczyć, czy nawet popsuć wyjazd, zależnie od miejsca w które się wybieramy. Problemem może okazać się także prawo obowiązujące w danym państwie, ważnym jest więc aby przed wyprawą w obce miejsce zaznajomić się lepiej z podstawowymi normami aby potem uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Wakacje na Sardynii |
Piazza San Nicola 5 |
07020 Loiri SS, Włochy |
+393314126886 |
www.wakacjenasardynii.pl |