Używane maszyny rolnicze – hit czy kit? Każde nowoczesne gospodarstwo rolne musi posiadać odpowiedni sprzęt. Innowacyjne maszyny rolnicze, które w sposób znaczący usprawniają pracę na roli, są dzisiaj absolutnie niezbędne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu realia pracy w polu były zupełnie inne.
Dzisiaj rolnicy mają do swojej dyspozycji całą masę rozwiązań z automatyzacją pracy na czele, dzięki którym wydajność ich gospodarstw jest znacznie wyższa. Nawet najmniejsze gospodarstwo rolne posiada obecnie maszyny rolnicze. Zakup takich maszyn zawsze jest dużym wydatkiem. Nie każdego rolnika stać, aby zakupić nowe maszyny rolnicze za 300 tysięcy złotych lub nawet więcej. Właśnie dlatego tak wielu rolników decyduje się na zakup używanych maszyn rolniczych. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy używane maszyny rolnicze są dobrym rozwiązaniem.
Zakup maszyn rolniczych do gospodarstwa to w XXI wieku priorytet
Wszystkie współczesne gospodarstwa rolne w dużym stopniu są dzisiaj zautomatyzowane. Dzięki temu cała praca jest znacznie wydajniejsza i łatwiejsza. Maszyny rolnicze takie jak traktor czy pług są dzisiaj niezbędnym minimum. Do tego dochodzą jeszcze inne maszyny rolnicze, których posiadanie jest obecnie wyznacznikiem nowoczesności danego gospodarstwa. Wielu rolników zastanawia się na co należy zwracać uwagę podczas kupowania maszyn rolniczych.
Warto wiedzieć, że wykorzystywanie rozmaitych maszyn rolniczych w gospodarstwie daje możliwość na znaczne zwiększenie jego rentowności. Jeśli rolnikowi zależy na tym, aby jak najlepiej i najszybciej zmonetyzować swoje przedsięwzięcie, inwestycje w maszyny rolnicze powinny być priorytetem. Wśród najważniejszych maszyn rolniczych, bez których w XXI wieku nie można się obejść, wymienia się traktor, pług, rozrzutnik, agregat uprawowy czy opryskiwacz. Oczywiście lista ta jest znacznie dłuższą. W przypadku bardzo dużych gospodarstw posiadających duże uprawy kukurydzy lub innych roślin, nieoceniony jest kombajn. Zakup maszyny rolniczej trzeba zawsze uzależniać od tego, jaka jest jej aktualna sytuacja finansowa oraz potrzeby.
Na co w szczególności trzeba zwracać uwagę przy zakupie? Nowe maszyny rolnicze muszą być na gwarancji oraz w pełni sprawne. Przy kupowaniu używanych maszyn trzeba z kolei zweryfikować aktualny stan techniczny, ilość motogodzin na liczniku oraz moc maszyny.
Używana maszyna rolnicza – dobry pomysł?
Używane maszyny rolnicze – czy opłaca się je kupować? To pytanie zadaje sobie mnóstwo rolników. Warto wiedzieć o tym, że używane maszyny rolnicze to bardzo dobre rozwiązanie w szczególności dla tych rolników, którzy nie dysponują wolną gotówką w postaci 300 tysięcy złotych na nowe maszyny rolnicze. Używane sprzęty są znacznie tańsze od nowych, a ich funkcjonalności są czasami równie atrakcyjne jak w przypadku dopiero co wyprodukowanych urządzeń. Używane maszyny rolnicze to z pewnością rewelacyjna alternatywa dla nowych urządzeń.
W wielu przypadkach o wiele lepszym pomysłem jest zakup używanej maszyny od znanego producenta niż kupienie nowego modelu od nieznanej marki. Trzeba także w sposób szczególny zwracać uwagę na dostępność rolniczych części zamiennych do kupowanych maszyn rolniczych. Maszyny rolnicze to urządzenia, które są bardzo mocno eksploatowane, dlatego wiele ich podzespołów może szybko się zużywać. Jeśli czas oczekiwania na części zamienne będzie bardzo długi, to lepiej od razu zrezygnować z zakupu takich maszyn. Zaoszczędzimy sporo nerwów, czasu i pieniędzy.
Na co należy zwracać uwagę przy kupnie używanej maszyny rolniczej?
Nowy ciągnik bądź kombajn to ogromny wydatek – za nowe maszyny rolnicze tego typu trzeba zapłacić nawet 400 tysięcy złotych. Nawet zamożnych rolników nie stać na jednorazowe wydatki tego typu. Wielu rolników szuka maszyn używanych, które kosztują o wiele mniej. Aby kupić maszynę rolniczą używaną, trzeba przed zakupem zweryfikować kilka istotnych kwestii.
W trakcie oględzin używanej maszyny rolniczej na samym początku trzeba sprawdzić, jak wygląda licznik motogodzin. Im liczba motogodzin jest większa, tym bardziej wyeksploatowana jest kupowana przez nas maszyna. Dzięki tej informacji wiemy, jak mocno są zużyte wszystkie elementy urządzenia. Oprócz tego, istotne jest również sprawdzenie ciśnienia oleju silnikowego przy pomocy urządzenia o nazwie manometr. Trzeba pamiętać o tym, aby tę czynność wykonywać wyłącznie, gdy silnik jest zimny. Używane maszyny rolnicze powinny mieć sprawne wszystkie wskaźniki i przełączniki. Po odpaleniu maszyny silnik powinien pracować bez zarzutu, czyli równo. Zanim zdecydujemy się na zakup maszyny, warto poprosić sprzedawcę, aby na kilka minut pozwolił nam przetestować kilka podstawowych funkcji danej maszyny.
Kupujący przed zakupem maszyny rolniczej powinien również dokładnie obejrzeć dokumenty zakupu a także dowód rejestracyjny maszyn. Najważniejsze jest zweryfikowanie, kiedy miał miejsce ostatni przegląd techniczny urządzenia. Gdy wszystko będzie w porządku, można rozpocząć negocjacje. Gdy wykryjemy braki w oświetleniu lub wyposażeniu dodatkowym, będziemy mogli żądać obniżenia ceny maszyny.