Z pewnością każdy z nas spotkał się kiedyś z zawodem adwokata. Niestety różnorodne filmy i serialne utwierdzają nas w błędnym przekonaniu, że jest to osoba odpowiedzialna za wygłaszanie mów podczas rozprawy sądowej. W praktyce jednak kompetencje takiego specjalisty są znacznie szersze, bowiem może on nam pomóc w różnorodnych kwestiach. Kim jest adwokat na Pradze i jakie czynności wykonuje? W jakich sytuacjach możemy liczyć na fachową pomoc adwokata? Kiedy warto zdecydować się na usługi adwokata? Jakie różnice występują pomiędzy adwokatem a prawnikiem? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Kim jest adwokat i jakie czynności wykonuje?
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, kim jest adwokat Praga. Niestety w praktyce okazuje się, że niewielu wie, na czym ten zawód polega. Adwokat to słowo pochodzące z języka łacińskiego i oznacza „wzywanie na pomoc”. Jest to persona, która może pochwalić się wyższym wykształceniem prawniczym, jednocześnie odbyła tzw. „aplikację adwokacką”. Musi mieć również zaliczony egzamin, który uprawnia do tego, by wykonywać taki zawód. Adwokat oferuje pomoc prawną w bardzo szerokim zakresie. Przykładowo udziela różnorodnych porad prawnych na niemalże wszystkie tematy, sporządza akty prawne i opinie, jednocześnie może reprezentować klientów przed sądem, ewentualnie przed organami administracji. Adwokat Praga z reguły pracuje w kancelariach adwokackich- dołącza do zespołu lub tworzy własny, w zależności od indywidualnych preferencji. Jest to zawód wysoce odpowiedzialny, który wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia, cierpliwości, a także wielu cech ułatwiających wykonywanie pracy.
W jakich sytuacjach możemy liczyć na fachową pomoc adwokata?
Do adwokata możemy zwrócić się w przypadku wielu różnorodnych spraw, w szczególności do tych z zakresu prawa karnego, wykroczeń lub karno-skarbowego. Zadaniem specjalisty jest reprezentowanie klienta na niemalże każdym etapie. Może występować jako obrońca osoby oskarżonej lub w charakterze pełnomocnika oskarżyciela (prywatnego lub posiłkowego). Adwokat Praga specjalizuje się również w sprawach cywilnych- mowa o takich sprawach, jak chociażby z prawa własności, zobowiązań, spadkowego, pracy, rzeczowego, a także ubezpieczeń społecznych. Możemy liczyć na to, że taka persona udzieli nam porad prawnych, sporządzi pisma procesowe, apelacje, wnioski, zażalenia. W zakres obowiązków wchodzi również reprezentowanie klientów przed sądami lub innymi organami, które są powoływane do tego, by rozwiązań ewentualne spory. Jeśli chodzi o sprawy administracyjne, to adwokat Praga może udzielić porad prawnych, wydać opinie, sporządzić pisma, wnioski, a także odwołania. Reprezentuje także klienta przed administracyjnymi sądami bądź urzędami, w zależności od sytuacji. Ostatni zakres spraw to te z prawa rodzinnego. Najczęściej są to sprawy rozwodowe, o alimenty, podział wspólnego majątku, ograniczenie kontaktu z dzieckiem, separacje, ustalenie władzy rodzicielskiej, ustalenie ojcostwa. Jak widać, adwokat Praga pomoże nam w wielu przypadkach, dlatego też jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, wówczas warto zdecydować się na takie usługi.
Kiedy warto zdecydować się na usługi adwokata?
Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że kancelarie adwokacie oferują pomoc zarówno dla prywatnych osób, jak i podmiotów gospodarczych. Możliwa jest stała lub jednorazowa współpraca, w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. Do adwokata możemy wybrać się właściwie w każdej sprawie, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z prawem. Pamiętajmy o tym, że nieznajomość przepisów może nam szkodzić, dodatkowo taka sytuacja nie zwalnia nas z tego, aby ich przestrzegać. Dlatego też jeśli zajdzie taka konieczność, wówczas nie powinniśmy wahać się co do skorzystania z pomocy prawnika.
Jakie różnice występują pomiędzy adwokatem a prawnikiem?
Wiele osób twierdzi, że adwokat Praga i prawnik to dwie te same osoby. Okazuje się jednak, że to nie do końca to samo. Każdy adwokat jest prawnikiem, jednak nie każdy prawnik jest adwokatem. Aby móc posługiwać się takim tytułem, to konieczne jest nie tylko ukończenie studiów, ale również aplikacji adwokackiej. Kluczowe znaczenie ma również zaliczenie egzaminu zawodowego. Osoby, które jedynie ukończyły studia co prawda mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, jednak nie mogą sugerować już wyższych uprawnień. Adwokaci mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Obowiązuje ich również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej- jest to gwarancja tego, że jeśli poniesiemy szkodę bezpośrednio związaną ze świadczeniem usług przez te osoby, wówczas możemy otrzymać odszkodowanie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że adwokaci, którzy nie wykonują swojego zawodu w sposób prawidłowy, ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną. W związku z powyższymi informacjami można wywnioskować, że adwokat to znacznie bezpieczniejsza opcja dla klienta.