Co lepsze sitodruk czy sublimacja? Drukujesz na materiale albo planujesz takie działania? To od wyboru techniki nadruku zależy przede wszystkim jakość wykonania. W związku z tym przedstawiamy krótki poradnik, odpowiadający na pytanie: co lepsze sitodruk czy sublimacja?
Czym jest druk analogowy – sitodruk?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest sitodruk. To analogowa metoda nadruku na materiale. Wykorzystując formę drukową, która zbudowana jest ze stalowej ramy i nylonowej siatki, przetłacza się farbę, aby wykonać odbitkę. W jaki sposób można wykonać tę czynność? Przede wszystkim ręcznie lub maszynowo. Jak zatem powstaje nadruk za pomocą sitodruku rotacyjnego? Warto podkreślić, że przygotowanie formy drukowej w sitodruku ma wiele wspólnego ze standardowym szablonem. Również w przypadku tej techniki wykonawca zakrywa poszczególne części siatki i w ten sposób otrzymuje pożądany kształt na materiale. W technice takiej jak sitodruk operator maszyny jednorazowo drukuje jednym kolorem, ponieważ każdy kolor to osobna warstwa. Z tego powodu sitodruk nie znajduje zastosowania przy nadrukach wielokolorowych. W tym konkretnym przypadku, odpowiadając na pytanie: co lepsze sitodruk czy sublimacja, przychylamy się do drugiej opcji. Jednakże sitodruk stosujemy na belkach materiału (sita rotacyjnego) lub na gotowych elementach odzieży (koszulkach, akcesoriach, torbach).
Sitodruk – co drukować?
Sitodruk wprowadza wiele ograniczeń, które wynikają z tego, co chcemy wydrukować – szczególnie ze sposobem nakładania kolorów. Po pierwsze dlatego, że w tej metodzie drukarz nakłada każdy kolor oddzielnie (na osobnej matrycy, używając osobnego „przelotu” maszyny). Po drugie prawie niemożliwe jest, by wykonał przejścia tonalne. Ponadto trudno uzyskać np. dwukolorowy gradient. W związku z tym sitodruk sprawdza się przede wszystkim przy drukowaniu stosunkowo prostych (np. geometrycznych) kształtów, które mają małą liczbę kolorów. Wydrukowanie szczegółów czy cieniowanie jest znacznie utrudnione, ale możliwy jest nadruk kolorów (np. białe wzory na czarnym materiale).
Jakie są rodzaje sitodruku?
Aby wykonać profesjonalną realizację drukarską, warto wybrać odpowiedni rodzaj sitodruku. Wyróżniamy następujące:
– sitodruk płaski (stosuje się go do wykonywania nadruków na uszytych już przedmiotach, np. koszulki, torby),
– sitodruk rotacyjny (stosuje się go do zadrukowywania całych wałków materiałów),
– sitodruk rzemieślniczy (ciekawostką jest to, że wprowadził go po raz pierwszy Andy’ego Warhol, dzięki czemu szybko przejęli go inni niezależni artyści, stosując sitodruk ręczny na maszynach domowej konstrukcji).
Czym wyróżnia się sitodruk?
Poszukując odpowiedzi na pytanie: co lepsze sitodruk czy sublimacja, warto poznać wady i zalety pierwszej metody. Jakie ma korzyści? Przede wszystkim jest metodą opłacalną finansowo przy dużych nakładach (im większy nakład, tym niższa cena jednostkowa wydruku) i świetnie sprawdza się jako nadruk na materiałach. Jakie zatem ma wady? Po pierwsze wysoki koszt wejścia do biznesu, który polega na przygotowaniu drogich matryc. Ponadto każdy z kolorów wymaga przygotowania osobnej matrycy, a liczba kolorów jest ograniczona. Po drugie liczba użytych kolorów wpływa na ostateczną wartość realizacji. W wyniku tego nadrukowywanie pojedynczych sztuk (i małych nakładów) jest nieopłacalne.
Co lepsze sitodruk czy sublimacja? Kiedy wybrać metodę analogową?
Aby wydrukować 1000 metrów bieżących czarnego materiału w białe kropki, sitodruk jest idealny. Dlaczego? Współczesna oferta drukarska nie proponuje lepszej metody. Podstawą do nadruku może być barwiony, czarny materiał, na którym maszyna lub drukarz naniesie białe kropki. Aby realizacja była opłacalna, konieczny jest duży nakład oraz niewymagające wzory.
Czym charakteryzuje się druk sublimacyjny?
Wiesz już, czym cechuje się druk analogowy? Warto poznać specyfikę sublimacji. Drukarnie wykorzystują ją przede wszystkim do druku na włóknach sztucznych (np. poliestrze) i mieszankach (w których głównym składnikiem jest poliester). Natomiast druk sublimacyjny nie nadaje się do pokrycia bawełny. To technika pozwalająca na przechodzenie materii ze stanu stałego w stan gazowy (z pominięciem stanu ciekłego). Jak odbywa się ten proces? Sublimacja następuje podczas “wygrzewania” nadruku, czyli utrwalania go z użyciem temperatury, która sięga nawet 200 stopni Celsjusza. Barwniki w tym czasie sublimują, łącząc się z materiałem. Jak wykonuje się druk sublimacyjny? Na dwa sposoby jako sublimację bezpośrednią i pośrednią. W pierwszym przypadku drukarz nanosi atramenty sublimacyjne, używając drukarki cyfrowej. Natomiast w drugim przypadku- sublimacji pośredniej- stosuje druk transferowy. Nadruk drukuje na papierze transferowym i pozwalając na działanie wysokiej temperatury (na sucho lub za pomocą pary), przenosi go na materiał bazowy – to oczywiście efekt sublimacji. Kiedy nadruk sublimacją na materiale nie jest wskazany? Przede wszystkim w przypadku tworzyw naturalnych (np. jedwabiu, bawełny), ale też wiskozy. Do tej metody przeznaczony jest poliester oraz zawierające go mieszanki.
Podsumowując, co lepsze sitodruk czy sublimacja? To zależy od wielkości nakładu, oczekiwanego efektu, planowanego budżetu, a także materiału, na którym drukarz wykona nadruk.