Co powinni jeść seniorzy – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto zrozumieć, że to, co seniorzy jedzą na co dzień, ma ogromny wpływ na ich zdrowie. Eksperci podkreślają, że dieta osób starszych powinna zaspokajać podstawowe potrzeby. Często zdarza się, że seniorzy mają bardzo ubogi jadłospis, co powoduje u nich bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Pogarsza się ich samopoczucie, a to bardzo źle. Aby cieszyć się życiem po sześćdziesiątce, trzeba o siebie zadbać.
Jednym z podstawowych elementów, o którym należy pamiętać, jest wdrożenie odpowiedniej diety. Pozytywne efekty zmiany jadłospisu można szybko zauważyć. W kolejnym artykule szczegółowo omówimy, jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla osób starszych.
Dlaczego zdrowa dieta jest tak ważna?
Zdrowa, zbilansowana dieta jest bardzo ważna w każdym wieku. To, co jemy każdego dnia, ma ogromny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia – niezależnie od tego, czy jesteśmy nastolatkami, czy seniorami. Niestety wiele osób uważa, że zdrowe odżywianie jest niemożliwe. Jednak tak nie jest. Warto zdecydować się na zmianę sposobu, w jaki się odżywiamy, bo wtedy mamy szansę uchronić się przed groźnymi chorobami, takimi jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie itp.
Co powinna wyróżniać optymalna dieta dla osób starszych? Specjaliści od żywienia twierdzą, że głównym celem diety dla osób starszych jest zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na różnorodne składniki odżywcze, aby zatrzymać naturalny proces starzenia. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby spożywana żywność pomagała zmniejszać częstość występowania chorób związanych z żywnością. Jeśli dieta osób starszych będzie optymalna, wyniki badań będą się poprawiać, a więc – osoby starsze będą się tylko lepiej czuć.
Menu seniora
Projektując jadłospisy dla seniorów przebywających w domach pomocy społecznej, należy mieć na uwadze, że codzienny jadłospis musi zawierać proste, smaczne potrawy, nie utrudniające organizmowi trawienia czy wchłaniania składników odżywczych. Osoby starsze mają dokładnie takie same potrzeby żywieniowe jak osoby młodsze. Jedyna różnica polega jednak na proporcjach.
Chodzi o to, że osoby starsze mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Niższe wartości podstawowej przemiany materii wynikały z mniejszej beztłuszczowej masy ciała i mniejszej aktywności fizycznej w porównaniu z młodymi dorosłymi. Warto jednak zauważyć, że osoby starsze mają zwykle zwiększone zapotrzebowanie na cenne składniki odżywcze. Dlatego zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa bardzo ważną rolę dla osób starszych.
Dieta lekkostrawna — dlaczego warto?
Według dietetyków jedną z najskuteczniejszych diet dla osób starszych jest dieta lekkostrawna. Dzieje się tak dlatego, że wydolność organizmu z czasem znacznie spada. Narządy stają się mniej wydajne, a komórki nie mogą się z czasem zregenerować. Jednak organizm nadal potrzebuje zasobów energii do funkcjonowania i zwalczania infekcji.
Stosowanie diety lekkostrawnej dla osób starszych jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ warto wiedzieć, że u osób starszych produkcja śliny jest znacznie zmniejszona, a poziom enzymów trawiennych jest niższy. Pogarsza się perystaltyka jelit i przełyku, przez co wiele starszych osób boryka się z dokuczliwymi zaparciami i niestrawnością. Strefa osób starszych to także spadek metabolizmu – mniej tłuszczu jest wchłaniane i zmniejsza się zapotrzebowanie na węglowodany proste. W rezultacie zapotrzebowanie organizmu na energię jest znacznie niższe u osób starszych. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie osób starszych na cenne składniki odżywcze.
Zasady łagodnej diety
Każdy senior, który chce cieszyć się dobrym zdrowiem, powinien spróbować diety lekkostrawnej. Oczywiście konkretny kształt menu staruszka powinien być uzależniony od jego osobistych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest również przeprowadzenie odpowiednich konsultacji i badań. Warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i podpowie seniorom, jak powinna wyglądać ich dieta, aby mogli cieszyć się zdrowiem i szczęściem.
Jakie są podstawowe zasady diety lekkostrawnej? Podstawową kwestią jest rezygnacja z produktów przetworzonych i wysokokalorycznych. Zmiany te dotyczą również sposobu przygotowania posiłku oraz daty jego spożycia. Metabolizm i trawienie u osób starszych poprawią się, jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach. Podstawowe zasady strawnej diety są następujące. Po pierwsze, należy spożywać około 5-6 lekkostrawnych posiłków dziennie, w odstępach 3-4 godzinnych.
Dania muszą być świeże i nie odgrzewane. Wszystkie pokarmy należy dokładnie przeżuwać. Pośpiech podczas posiłku jest nie do przyjęcia. Owoce i warzywa muszą być obrane. Ostatni posiłek w ciągu dnia należy zjeść co najmniej trzy godziny przed snem.