Czym właściwie jest pianka neoprenowa? Pianka neoprenowa jako odmiana kauczuku syntetycznego zyskała ostatnio dużą popularność, zwłaszcza na rynku odzieżowym. Najbardziej ceni się ją za zdolność utrzymywania stałej temperatury dzięki dobrej izolacji. Pianki powstają również z polichlorku winylu, ale zdecydowanie najpopularniejszy jest neopren. Odkryty w 1931 roku najszersze zastosowanie znalazł w sportach wodnych, choć ma też duże znaczenie w produkcji odzieży ochronnej. Czym właściwie jest pianka neoprenowa i jakie są jej najczęstsze zastosowania?
Czym jest neopren?
Neopren używany przy produkcji pianek to rodzaj kauczuku, który powstaje przy polimeryzacji chloroprenu. Jest to odmiana syntetyczna, która znacznie różni się od tradycyjnych kauczuków. Przede wszystkim swoją odpornością na wszelkiego rodzaje oleje i rozpuszczalniki. Dzięki swojej wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie znacznie dłużej się starzeje. Może to wynikać ze znacznie mniejszych zawartości butadienu.
Mieszanki neoprenowe poddaje się procesowi wulkanizacji, dzięki czemu uzyskuje się materiały podobne do gumy. Nie dziwi więc, że stosuje się również przy produkcji różnego rodzaju klejów, z których najbardziej znany jest butapren. Wulkanizacja w kauczukach tradycyjnych najczęściej przebiega poprzez tlenki magnezu lub cynku. W przypadku neoprenu stosuje się jednak siarkę, co zapewnia zwiększone możliwości wytrzymałościowe. Śmiało korzysta na tym rynek sportowy i odzieżowy.
Najczęstsze wykorzystanie pianek neoprenowych
Neopren dzięki swojemu zastosowaniu szybko znalazł zastosowanie przy produkcji specjalnych pianek. Na samym początku była wykorzystywana w celach wojskowych, ale z czasem specyficzny ubiór znalazł zastosowanie u obywateli, którzy niekoniecznie są żołnierzami. Najbardziej skorzystali na tym nurkowie, uzyskując materiał, w którym woda jest zatrzymywana w kombinezonie. W końcu okazało się, że nie potrzebują stroi w pełni wodoszczelnych.
Zastosowanie neoprenu jest jednak znacznie szersze. Wykorzystuje się go również przy produkcji armatury laboratoryjnej typu węże czy przyssawki. Neopren dopiero po zmodyfikowaniu przybiera postać pianki, dzięki której bardziej nadaje się do celów odzieżowych. W ten sposób powstają specjalne skafandry ochronne. Dzięki swoim właściwościom przydaje się też do produkcji opasek rehabilitacyjnych. Oprócz przetrzymywania wody pianki neoprenowe świetnie zatrzymują również pęcherzyki gazu – osobom stosującym taki materiał nie grożą szybkie utraty lub przyrosty temperatury wewnątrz kombinezonu.
Wykorzystanie pianek neoprenowych w sporcie
Najpopularniejszym sposobem wykorzystania pianek są kombinezony wykorzystywane w sportach wodnych. Niezależnie od tego czy mowa o ich wersjach amatorskich czy profesjonalnych. Najczęściej kombinezony można zobaczyć w formie dużych kombinezonów, które noszą nurkowie czy fani surfingu i windsurfingu. Spotkania z wodą nie powodują wychłodzenia ciała, a wysiłek jest bardziej efektywny dzięki możliwości spalania tłuszczy wewnątrz ciepłego stroju.
Dużą zaletą pianek neoprenowych jest też elastyczność, dlatego nurkowi i surferowi łatwiej wykonywać sportowe ruchy. Dzieje się to dzięki przyleganiu do ciała, przez co można poczuć się, jakby miało się drugą skórę. Pełen komfort wyporu wody można zwiększyć poprzez zakup specjalnych skarpet, które chronią stopy. Pianki przydają się również przy okazji różnych akcesoriów sportowych takich jak specjalne czepki chroniące włosy, opaski na łydki czy spodenki, jeśli dla kogoś cały kombinezon wydaje się zbyt obszerny.
Odzież z pianek neoprenowych
Pianki neoprenowe niekoniecznie muszą funkcjonować jako w odzież w kontekście sportu. Mnóstwo osób używa ich również przy zwykłym wyjściu na plażę. Stroje są wtedy albo jednoczęściowe, albo składają się z kilku elementów. Do wyboru są osobne spodenki, koszulki i specjalne buty. Nie dość, że są bardzo wygodne to jeszcze chronią przed upałem. Świetnie nadają się do pływania – niezależnie od tego czy mowa o morzu czy basenie.
Stroje z pianki neoprenowej najczęściej występują w ciemnych barwach, choć zdarzają się również te w wersjach jaśniejszych. Pomimo tego, że kolor biały lepiej pochłania promieniowanie niż czarny – w przypadku strojów z pianki ma to mniejsze znaczenie. Neopren jako materiał ma świetnie właściwości zatrzymujące ciepło sam z siebie. Dzięki temu mniejsze znaczenie ma fakt czy kupujemy wersję odzieży z długim lub krótkim rękawem.
Wykorzystanie neoprenu przy strojach kąpielowych dla dzieci
Pianki neoprenowe coraz częściej stosuje się przy produkcji strojów dla dzieci i niemowląt. Lekarze jednoznacznie wskazują, że powinny one we wczesnych latach życia unikać kontaktu słonecznego. Dzieci jednak często ciągnie do wyjścia na plażę i ciężko byłoby je zostawić w domu. Rozwiązaniem może być kupno stroju z długim rękawem w postaci neoprenowej. Jest on też znacznie przyjemniejszy dla skóry niż wersje lateksowe, które powodują liczne podrażnienia.
Dodatkowy komfort wiąże się również z utrzymaniem niższej temperatury względem upalnego otoczenia. Dzięki elastyczności pianki dziecko ma też swobodę ruchów, dzięki czemu może się dłużej bawić. Badania wskazują ponadto, że pianka neoprenowa to najlepszy wybór, jeśli chodzi o strój dla niemowlęcia.