Ile czasu trwa ozonowanie pokoju? Ozonowanie jest to metoda dezynfekcji, która jest coraz częściej wykorzystywana. Ma ona wiele zalet. Zalety sprawiają, że jest ona stosowana w coraz większej grupie branż. Ozonowaniem coraz częściej interesują się osoby prywatne oraz takie, które prowadzą na przykład jednoosobową działalność gospodarczą i polega ona na przykład na usługach kosmetycznych, jakie świadczymy w domu. Porozmawiajmy sobie zatem o zaletach ozonowania, o tym, czy każdy może ozonować oraz o tym, jak ozonować, a w szczególności ile czasu zajmuje ozonowanie.
Ozonowanie – zalety
Ozonowanie ma naprawdę bardzo wiele zalet. Pierwszą i chyba najważniejszą sprawą jest to, że ozonowanie to metoda dezynfekcji, która wykorzystuje działaniu substancji będącej w stanie gazowym. Dzięki temu możemy dezynfekować w zasadzie wszystko oraz dotrzemy wszędzie. Z innymi metodami dezynfekcji nie jest już tak łatwo oraz wygodnie. Ponieważ wykorzystujemy gaz, nie musimy martwić się tym, że jak w przypadku ciekłych materiałów dezynfekcyjnych, materiały lub powierzchnie, które chłoną ciecze, zostaną zmoczone i będą musiały być wysuszone.
Ozonowanie oprócz tego, że jest wygodne dla nas, jest również skuteczne. Przede wszystkim ozonowanie działa zabójczo na wirusy, bakterie oraz grzyby. Zresztą ozonowanie nie jest nową metodą. Dotychczas stosowano ją głównie do dezynfekcji klimatyzacji samochodowych oraz stacjonarnych. Ozonowanie w klimatyzacji miało za zadanie przede wszystkim zabijanie bakterii oraz grzybów. Jej wysoka skuteczność i dość łatwe stosowanie spowodowało, że zaczęto ją stosować na masową skalę.
Ile czasu ozonować pokój?
Ozonowanie, jeśli ma być skuteczne, musi zostać przeprowadzone oczywiście w odpowiedni sposób. Skuteczne ozonowanie jest to proces, który spełnia wiele założeń. Jednym z pytań, jakie się pojawia, szczególnie ze strony osób, które ozonować chcą na własną rękę, jest to o czas ozonowania. O tym, że wiele osób chciałoby wiedzieć jak ozonować, a mało wiedzą o tym procesie jest właśnie zadanie pytania w takiej formie „ile czasu ozonować pokój?”.
Pytaniem właściwszym byłoby inne: ”kiedy ozonowanie możemy uznać za skuteczne?”. Skuteczność ozonowania oceniamy na podstawie nie czasu ozonowania, a stężenia ozonu, jakie udało nam się uzyskać. Za skuteczne ozonowanie uważa się według wielu standardów takie ozonowanie, w którego trakcie udało się uzyskać stężenie ozonu na poziomie 0,1 g/m3. Najlepsze jest w tym to, że nie da się tak po prostu wyliczyć sobie kiedy takie stężenie osiągniemy. W zależności od pokoju, ozonatora oraz tego, jak dobrze pokój przygotujemy do ozonowania, stężenie osiągniemy w różnym czasie. Czasem osiągnięcie wymaganego stężenia nie będzie możliwe, bez zmiany jednej z wymienionych wyżej trzech składowych. Są one kluczowe. Nie zwrócenie uwagi na nie i trzymanie się tylko tabeli umieszczonej w instrukcji ozonatora spowoduje zapewne, że o ile ozonowanie poprawi poziom bezpieczeństwa w pokoju, to jednak ozonowanie nie będzie skuteczne, w takim stopniu jak oczekujemy.
Zanim przejdziemy do tego, jak prawidłowo ozonować, warto pogadać chwilę o tym, jak podchodzić to tabel czasu ozonowania, które są często załączane do instrukcji ozonatorów. Do tabeli takich powinniśmy podchodzić dość ostrożnie. Tabele takie są to wyliczenia opierające się na oczywiście pewnych założeniach, a do założeń takich należy między innymi to, że nasz pokój jest między innymi dobrze uszczelniony, a cyrkulacja powietrza jest prawidłowa, co oczywiście nie zawsze może zostać spełnione.
W jakim sposób przeprowadzić prawidłowe ozonowanie?
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że jeżeli chcemy prawidłowo przeprowadzić ozonowanie, to musimy wyposażyć się w coś takiego jak czujnik ozonu. Tylko dzięki temu będziemy w stanie ocenić, że stężenie ozonu w ozonowanym pokoju lub innym pomieszczeniu jest na tyle wysokie, że zapewnia nam odpowiedni stopień dezynfekcji. Oczywiście ozonowanie powinno być przeprowadzone w sposób, jak wyżej wspomniano prawidłowy, co na pewno skróci czas ozonowania do minimum. Do najważniejszych dwóch czynników, jakie powinniśmy zatem uwzględnić, jest uszczelnienie pokoju oraz zapewnienie w nim odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Uszczelnienie pokoju ma tak naprawdę dwa zadania. Pierwsze jest to niedopuszczenie do sytuacji, w której ozon będzie się z pokoju wydostawał, w momencie kiedy w innych pomieszczeniach będą przebywać ludzie. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa, ponieważ ozon jest gazem dla człowieka szkodliwym. Natomiast drugie zadanie polega na tym, że w szczelnym pokoju stężenie ozonu rośnie zdecydowanie szybciej.
Druga sprawa to zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji. Cyrkulację w pokoju możemy osiągnąć poprzez zastosowanie w nim odpowiedniej liczby wentylatorów, które będą rozprowadzać ozon w miarę równomiernie po całej objętości pokoju. Ozon jest to gaz cięższy od powietrza, dlatego naturalnie będzie się gromadził przede wszystkim w większej ilości przy podłodze, co może spowodować, że przy podłodze stężenie będzie co prawda prawidłowe, ale na wysokości metra czy dwóch, stężenie ozonu będzie zbyt małe, aby zapewnić prawidłową dezynfekcję.