Kwas Askorbinowy, czyli inaczej mówiąc witamina C, znakomicie rozpuszcza się w wodzie. Trzeba mieć, jednakże na względzie jego dużą wrażliwość na duże temperatury, tlen oraz światło – w takich warunkach będzie ona bardzo nietrwały. Rozpuszczalną formę witaminy C, najlepiej będzie zatem przygotować w dość chłodnej wodzie, o temperaturze maksymalnie do 40 stopni Celsjusza. Kwas askorbinowy jest witaminą egzogenną. Znaczy to, iż w przeciwieństwie do pewnych zwierząt, ludzki organizm nie potrafi jej samodzielnie wytwarzać i trzeba ją dostarczyć razem z pokarmem.
Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje kwas askorbinowy?
Kwas askorbinowy wykazuje sporo prozdrowotnych właściwości. Rola tej witaminy dla zdrowia całego ludzkiego organizmu, jest niepodważalna. Zapewnienie właściwej podaży tejże witaminy na dobrym poziomie, przyczyni się z pewnością do zachowania znakomitej zdrowotnej kondycji.
Rola witaminy C w ludzkim organizmie – jakie jest dokładnie jej działanie?
- jest najbardziej rozpowszechnionym antyoksydantem, dzięki temu wykazuje ochronne działanie na komórki naszego organizmu przed szkodliwymi oddziaływaniem tak zwanych wolnych rodników,
- spełnia niezwykle istotną funkcję w procesie biosyntezy kolagenu (stanowiącego budulec rogówki oka, chrząstki, skóry, zębów, jak również tkanki łącznej),
- przyczynia się do właściwego funkcjonowania układu immunologicznego oraz nerwowego,
- bierze udział w procesie biosyntezy hormonów,
- wpływa pozytywnie na wchłaniane wapnia oraz niehemowego żelaza,
- bierze czynny udział w procesach przemiany wybranych leków, steroidów, jak również tłuszczów,
- działa korzystnie na nasz układ krążenia, bierze także udział w procesach odpowiadających za krzepnięcie krwi,
- wykazuje pozytywny wpływ na skórę, przyczynia się przede wszystkim do szybkiego procesu gojenia ran,
- działa bardzo korzystnie na zęby oraz dziąsła, pomaga w zapobieganiu parodontozie, przyczynia się również do zahamowania rozwijania się próchnicy,
- wykazuje pozytywny wpływ na skórę, przede wszystkim wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran,
- obniża poziom glukozy we krwi u osób, które mają podwyższony poziom cukru we krwi na czczo.
Istotną kwestią, będzie działanie witaminy C na nasz układ immunologiczny. Wpływu tego nie potwierdzono naukowo, niemniej jednak sporo opinii naukowców popartych wieloma badaniami i obserwacjami potwierdza fakt, iż witamina C ogranicza częstotliwość wystąpienia przeziębienia, jak i skraca znacząco czas jego trwania (najważniejszy czynnik, to antyoksydacyjne oddziaływanie kwasu askorbinowego).
Witamina C – naturalna czy syntetyczna?
Pod jaką postacią najlepiej będzie przyjmować kwas askorbinowy, aby posiadał on dobrą przyswajalność oraz najlepsze działanie? Czy syntetyzowana witamina C będzie równie skuteczna, co ta naturalna? Nie tylko otrzymywanie kwasu askorbinowego z warzyw oraz owoców, ale też jej pozyskanie przy pomocy biotechnologii, przyczynia się do powstania chemicznego związku o takich samych właściwościach. Dzięki wielu badaniom udało się potwierdzić, iż obie wymienione formy kwasu askorbinowego, mają taką samą biodostępność.
Kwas askorbinowy – gdzie go można znaleźć?
Witamina C, to bardzo rozpowszechniony składnik pożywienia, przede wszystkim w przypadku produktów o pochodzeniu roślinnym. Jej zawartość w poszczególnych typach roślin różnić się może – poza gatunkiem, również odmianą rośliny, warunkami jej wzrostu oraz przechowywania czy też strefą klimatyczną. Najbardziej wartościową opcja na dostarczanie witaminy C, będą surowe warzywa oraz owoce. Nie można zapomnieć o kiszonkach, które zawierają również probiotyczne bakterie. Posiłki poddane termicznej obróbce, mogą stracić spore ilości witaminy C, dlatego zalecane jest przygotowywanie dań na parze. Suszenie także wykazuje negatywny wpływ na ilości witaminy C.
Witamina C – najlepsze możliwe źródła
Najlepszymi źródłami kwasu askorbinowego w naszej klimatycznej strefie, będą:
- cytrusy,
- szpinak,
- owoce jarzębiny oraz głogu,
- rokitnik,
- natka pietruszki,
- czarna porzeczka,
- owoce dzikiej róży,
- papryka,
- warzywa kapustne.
Ciekawostkę stanowi fakt, iż zawartość kwasu askorbinowego w cytrusach jest mniejsza, aniżeli w wyżej wspomnianych warzywach czy owocach. Trzeba, jednakże mieć na względzie, iż przeciętne porcje zjadanych przez nas cytrusów są dużo większe, aniżeli porcje spożywanych porzeczek albo natki pietruszki.
Witamina C – wieczorem czy może rano?
Godzina, o której będziemy przyjmować kwas askorbinowy, nie ma większego znaczenia. Z uwagi na to, iż witamina C to związek rozpuszczający się w wodzie, na jego działanie nie będzie wpływało również to, z jakim posiłkiem się go przyjmuje.
Od czego zależne jest dawkowanie kwasu askorbinowego?
Zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, będzie zależeć od:
- aktywności fizycznej,
- fizjologicznego stanu,
- płci,
- wieku.
Niemniej jednak, pomimo sporej ilości badań oraz przeprowadzonej obserwacji, nie określono jak dotąd właściwych ilości kwasu askorbinowego, które powinno się dostarczyć w wybranych wiekowych przedziałach.