Laptop do pracy – za co odpowiadają poszczególne komponenty? Laptop to jeden z najdoskonalszych wynalazków, który w znaczny sposób ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Coraz częściej jest to podstawowe narzędzie pracy, bez którego niektóre branże nie miałyby prawa bytu.
Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, z jakich komponentów składa się laptop do pracy, a także za co one odpowiadają. Wewnątrz obudowy znaleźć można chociażby procesor, kartę graficzną, dysk twardy, kartę sieciową, kartę dźwiękową, pamięć RAM i płytę główną. Warto posiąść wiedzę na temat tego, za co odpowiedzialne są poszczególne podzespoły. Pomoże to nam dokonać niektórych napraw na własną rękę, bez konieczności wizyty w specjalistycznym serwisie, co często jest dość kosztowne.
Procesor jako mózg komputera
Do najważniejszych komponentów wewnątrz obudowy laptopa do pracy z pewnością zaliczyć możemy procesor. Jest to sekwencyjne urządzenie cyfrowe, którego zadaniem jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej, ich interpretacja i wykonywanie jako rozkazy. Co ciekawe, tego typu podzespół znaleźć można również w wielu innych sprzętach, jak chociażby tablety czy smartfony. Odkręcając tylną obudowę dość szybko rozpoznaliśmy CPU, bowiem wygląda bardzo charakterystycznie. Jest to niewielkich rozmiarów kwadrat, który po jednej stronie posiada cienką blaszkę, na której znaleźć można logo producenta i dokładną nazwę modelu. Na odwrocie widoczne są „nóżki”, które znajdują się w równych odległościach od siebie. Pełnią funkcję wyprowadzeń, dzięki którym możliwe jest połączenie CPU z płytą główną. Procesor odpowiada za wykonywanie procesów, a także za obliczenia, zarówno te podstawowe, jak i bardziej zaawansowane. Dodatkowo koordynuje pracą pozostałych podzespołów, co jest bardzo istotne z punktu widzenia działania całości. Wybierając CPU należy zwrócić uwagę na 3 podstawowe parametry: taktowanie procesora, architektura i ilość rdzeni. Jeśli chodzi o taktowanie, jest to pewien wyznacznik szybkości działania. Jeśli model ma taktowanie wynoszące 3 GHz, oznacza to, że w ciągu sekundy jest w stanie wykonać aż 3 miliardy różnych poleceń, co wydaje się być czymś nieprawdopodobnym. Standardem w dzisiejszych czasach są procesory czterordzeniowe.
Karta graficzna – czy rzeczywiście jest tak istotna?
Kolejnym bardzo ważnym komponentem w laptopie do pracy jest karta graficzna. To właśnie dzięki niej możliwe jest wyświetlanie obrazu na monitorze. Czymże byłoby to urządzenie, bez możliwości odtworzenia obrazu? Z pewnością sprzęt dużo straciłby wówczas na swojej funkcjonalności. Dodatkowo jest to istotny podzespół z punktu widzenia osób, które uwielbiają w wolnym czasie odprężyć się grając w gry komputerowe, bowiem ta część odpowiada też za jakość i płynność grafiki 3D. Wśród kart graficznych możemy wyróżnić te zintegrowane, jak i dedykowane. Te pierwsze idealnie sprawdzą się do wykonywania wszystkich podstawowych czynności, jak chociażby słuchanie muzyki, przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów. Karta dedykowana natomiast charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami, dlatego też rekomendowana jest podczas korzystania z gier komputerowych, ewentualnie z bardziej wymagających programów. Wybierając GPU należy wcześniej zastanowić się czy laptop do pracy będzie również używany w mieszkaniu. Jeśli nie – nie warto kupować drogiej części.
Dysk twardy – za co odpowiada w laptopie do pracy?
Bardzo istotnym komponentem w laptopie do pracy jest dysk twardy. Jest to rodzaj pamięci masowej, którego zadaniem jest zapisywanie i odczytywanie danych. Wśród dysków twardych najczęściej wyróżniamy dwa typy: HDD i SSD. Te pierwsze są bardzo często wybierane ze względu na to, że są stosunkowo tanie i mają dużą pojemność. Coraz częściej jednak wymieniane są na nowsze modele SSD, które to co prawda kosztują znacznie więcej i mają mniej wolnej pamięci, jednakże działają błyskawicznie. Co ciekawe, wiele osób decyduje się na zakup obu rodzajów dysków. Na dysku SSD zainstalowany jest system operacyjny, dzięki czemu mamy do czynienia z szybkim działaniem całości, natomiast na dysku HDD przechowywane są dużej ilości dane. Główną jednostką, jeśli chodzi o miernik wolnej pamięci, są gigabajty.
Karta sieciowa i karta dźwiękowa – niezbędne elementy do funkcjonalności
Wiele osób zapomina o podzespołach z pozoru mniej istotnych w laptopie do pracy, jednakże mających duży wpływ na funkcjonalność całości. Mowa tu o karcie sieciowej i karcie dźwiękowej. Dzięki tej pierwszej możliwe jest połączenie danego urządzenia z siecią internetową. Można to zrobić przewodowo, podłączając kabel LAN lub bezprzewodowo, poprzez sieć WiFi. Karta dźwiękowa natomiast umożliwia odtwarzanie wszelkich dźwięków, a także podłączenie dodatkowych akcesoriów muzycznych, jak chociażby głośniki, słuchawki lub instrumenty muzyczne. Warto wiedzieć o tym, że istnieją modele zewnętrznych kart sieciowych i dźwiękowych. Jest to alternatywne rozwiązanie problemu, w przypadku uszkodzenia któregoś z wcześniej wymienionych komponentów. Koszt takich akcesoriów jest bardzo niski, dlatego też każdy może pozwolić sobie na tego typu udogodnienie.