Na co zwrócić uwagę decydując się na usługi agencji pośrednictwa pracy? Poszukiwanie pracy to często czasochłonne i stresujące zajęcie. Każdy kto szukał posady wie, że trzeba przejrzeć setki ogłoszeń, ułożyć kilkanaście wersji życiorysów i listów motywacyjnych. Do tego dochodzą stresujące wywiady telefoniczne, a na dalszych etapach niełatwe rozmowy kwalifikacyjne. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy, sądząc, że to łatwiejszy i prostszy sposób na znalezienie zatrudnienia.
Rodzaje agencji zatrudnienia
W Polsce pośrednictwo pracy jest realizowane przez urzędy pracy. Jednak od wielu lat na rynku funkcjonują również prywatne firmy, które z powodzeniem zajmują się tego rodzaju usługami. Zakres ich działania jest regulowany przez ustawę o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy. W teorii wyróżnia ona 5 podgrup agencji zatrudnienia: pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe i personalne, praca tymczasowa, pośrednictwo pracy za granicą. Każda z nich specjalizują się w innym obszarze:
- agencje pośrednictwa pracy zajmują się rekrutacja pracowników do pracy w firmach krajowych i zagranicznych;
- agencja praca tymczasowej – oferuje pracownikom głównie zatrudnienie czasowe;
- agencja doradztwa zawodowego i personalnego – wskazuje możliwości rozwoju zawodowego i ustalenia ścieżek kariery; prowadzi zajęcia aktywizujące w zakresie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy;
- agencje pośrednictwa pracy za granicą – specjalizują się ofertach pracy czasowej i stałej poza granicami kraju.
W praktyce poszczególne elementy w tych podgrupach się mieszają i najczęściej agencje proponują kilka powyższych usług w jednej ofercie.
Zobacz również:
- agencja pracownicy z Ukrainy dolnośląskie
- agencja pracy Ukraina kujawsko-pomorskie
- agencja pośrednictwa pracy pracownicy z Ukrainy Olsztyn
Dlaczego pracodawcy korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy ?
Często jest tak, że osoby poszukujące pracy, widząc ofertę przedstawioną przez agencję pośrednictwa pracy, rezygnują ze składania aplikacji. Wynika to najczęściej z wątpliwości czy firma działa legalnie i czy takie pośrednictwo będzie dla nas opłacalne. Dodatkowym problemem jest to, że nie chcemy być oszukani, a nie wiemy jak zweryfikować legalność działania takiej firmy. Wiele osób nie rozumie również, dlaczego pracodawcy korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy. Co im daje taka współpraca ? Dlaczego nie przeprowadzają rekrutacji samodzielnie? Powodów może być wiele. Dużą grupą współpracującą z biurami pośrednictwa pracy są niewielkie firmy, które nie posiadają komórek odpowiedzialnych za rekrutację i korzystanie z usług agencji jest dla nich znacznym ułatwieniem. Daje to dużą oszczędność czasu oraz zapewnia profesjonalną weryfikację aplikacji i wybranie najlepiej dopasowanego kandydata na dane stanowisko. Drugą grupą, która korzysta z usług agencji pośrednictwa pracy są firmy zagraniczne. Często nie orientują się one jak wygląda nasz rynek pracy, a dodatkowo przepisy obowiązujące w kraju są dla nich zagmatwane. Współpraca z agencją to duże ułatwienie przede wszystkim w sprawach formalnych. Warto przy tym zaznaczyć, że również dla polskich pracowników, rekrutacja do pracy za granicą przez profesjonalną agencję to pewność, że wszystkie procedury będą zgodne z prawem.
W jaki sposób sprawdzić czy agencja jest godnym zaufania pośrednikiem ?
Zanim zdecydujemy się na współpracę z agencją zatrudnienia, warto sprawdzić kilka faktów. Na ryku pośrednictwa pracy działa wiele firm, nie zawsze uczciwych, dlatego należy się upewnić, że agencja, którą wybieramy, to solidny partner. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest on dostępny na stronie stor.praca.gov.pl. Jeżeli chcemy podjąć pracę za granicą, warto również sprawdzić czy agencja posiada umowy z współpracy z firmami zagranicznymi. W przypadku nie znalezienia agencji w rejestrze albo odmowie okazania odpowiednich dokumentów, powinniśmy podejść z rezerwą do proponowanych ofert pracy.
Drugi krok to weryfikacja opinii na portalach związanych z pośrednictwem pracy. Oczywiście, należy pamiętać, że część opinii będzie nieprawdziwa (wpisy pracowników agencji czy negatywne opinie konkurencji), ale z pewnością znajdą się również szczere uwagi osób korzystających wcześniej z usług danej agencji.
Dlaczego warto rozważyć współpracę z agencją pośrednictwa pracy ?
Jeśli zachowamy wystarczający poziom ostrożności, może się okazać, że współpraca z biurami pośrednictwa pracy to bardzo dobry krok w stronę rozwoju kariery zawodowej. Posiadają one zazwyczaj szeroką bazę ofert adresowaną do osób o różnym poziomie wykształcenia i doświadczenia zawodowego. W zależności od rodzaju agencji, którą wybierzemy możemy liczyć na pracę na umowę o pracę tymczasową, płatne urlopy czy możliwość wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Niektóre z agencji są w stanie zaoferować pracę nawet osobom bez żadnych umiejętności jak studenci czy absolwenci. Dla osób, które maja już jakieś doświadczenie zawodowe, zakres wakatów jest dużo ciekawszy, ponieważ agencje często posiadają dostęp do ofert, które nie zostały publikowane w mediach, ponieważ pracodawcy zdecydowali się korzystać tylko z baz danych posiadanych przez biuro pośrednictwa pracy.