Odciski, modzele, nagniotki – dlaczego powstają na stopach? Różnego rodzaju odciski to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na stopach, skutecznie uprzykrzając tym samym codzienne życie oraz negatywnie wpływając na ich estetykę. Jakie rodzaje odcisków mogą występować na powierzchni naszych stóp i dlaczego w ogóle się pojawiają?
Rodzaje odcisków
Zmiany skórne, które powszechnie i zbiorczo nazywa się odciskami, to tak naprawdę kilka różnych problemów. Do najpowszechniejszych należą tak zwane nagniotki, czyli niewielkie zmiany o stożkowatym kształcie, wsparte rdzeniem czy też korzeniem, który nierzadko podrażnia zakończenia nerwowe stopy, powodując uciążliwy i nieprzyjemny ból przy każdym kroku. Nagniotki przybierają raczej bezbarwny lub szarawy kolor, a ich gabaryty sięgają najwyżej kilkunastu milimetrów. Mimo niewielkich rozmiarów potrafią one skutecznie utrudniać i uprzykrzać codzienne funkcjonowanie i wykonywanie najprostszych czynności. Nagniotki to rodzaj odcisków, który najczęściej pojawia się pomiędzy palcami lub po zewnętrznej stronie najmniejszego palca.
Drugim rodzajem zmian skórnych nazywanych odciskami są modzele. Odciski te są znacznie większe niż wspomniane wyżej nagniotki, jednak najczęściej nie powodują bólu. Mogą wiązać się z nieznacznymi dolegliwościami bólowymi, jednak w przeciwieństwie do nagniotków pozbawione są rdzenia. Modzele zazwyczaj pojawiają się na pięcie lub na spodzie stóp.
Ostatni typ odcisków pojawiających się na powierzchni stóp – nierzadko także dłoni – to kurzajki. Ten rodzaj odcisku spowodowany jest obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Kurzajki są zmianami niewielkich rozmiarów, przybierającymi białawy kolor. Wirusowe odciski mogą pojawiać się na całej powierzchni stóp.
Przyczyny powstawania odcisków
Zmiany skórne, takie jak modzele, nagniotki oraz kurzajki, pojawiają się na powierzchni stóp z różnych przyczyn. W przypadku nagniotków oraz modzeli bezpośrednią przyczyną jest regularne, długo utrzymujące się tarcie lub ucisk. Ten z kolei odbierany jest przez wierzchnią warstwę naskórka jako niepożądaną ingerencję w jego strukturę. Komórki naskórka zaczynają intensywnie się namnażać, co sprawia, że skóra na stopie staje się coraz grubsza i twardsza.
Oczywiście istnieje cały szereg najróżniejszych, pośrednich przyczyn, które stać mogą za nadmiernym tarciem czy uciskiem na wybraną część stopy. Przede wszystkim może to być regularne noszenie zbyt ciasnego, niedopasowanego obuwia, które uciska na palce, piętę czy boki stóp. Na powstawanie modzeli może wpłynąć także długotrwałe noszenie złej jakości butów, połączone z wielogodzinną pracą stojącą. Za powstawanie odcisków odpowiedzialna może być także duża aktywność fizyczna, ale również wrodzone bądź nabyte wady postawy i deformacje stóp. Narażone na odciski są także osoby z nadwagą oraz otyłe, których nadmierna masa ciała powoduje ucisk i tarcie na stopy.
Zupełnie inną, bezpośrednią przyczyną powstawania, odznaczają się natomiast kurzajki, czyli odciski wirusowe. Pojawiają się one bowiem na powierzchni stóp, dłoni, jak i innych części ciała na skutek obecności wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Wirusem tym można natomiast zarazić się w miejscach publicznych, takich jak basen, siłownia czy plaża, jeśli nie stosuje się do zalecanych środków higieny i ostrożności. Ponadto brodawczakiem możemy zarazić się również, używając wspólnego ręcznika, butów czy skarpet z osobą będącą nosicielem wirusa.
Warto pamiętać także, że podobnie jak w przypadku modzeli i nagniotków, także i w przypadku kurzajek jedną z przyczyn ich powstawania może być regularne i długotrwałe noszenie niedopasowanego obuwia. Zbyt ciasne czy za małe buty mogą bowiem przyczynić się do nadmiernej temperatury oraz wilgotności wewnątrz obuwia, a więc w obrębie stóp. Czynniki te stanowią z kolei doskonałe, wyjątkowo sprzyjające rozwojowi wirusa środowisko.
Odciski – leczenie i zapobieganie
Istnieje co najmniej kilka różnych przyczyn powstawania odcisków na powierzchni stóp. Na szczęście do wyboru mamy również szereg skutecznych metod ich usuwania, jak również sposobów na zapobieganie ich powstawaniu.
Przede wszystkim należy unikać noszenia nieodpowiedniego, złej jakości czy też niedopasowanego obuwia, a także dbać o właściwą higienę i pielęgnację stóp. Należy regularnie myć i starannie osuszać stopy, aby nie dopuścić do problemu ich nadmiernej potliwości, która zdecydowanie sprzyja pojawianiu się każdego z trzech rodzajów odcisków. Należy także zawsze pamiętać o podstawowych środkach higieny i bezpieczeństwa w miejscach publicznych, takich jak baseny, plaża czy siłownia. Ponadto unikajmy także pożyczania czy wspólnego korzystania z obuwia, skarpet czy ręczników i akcesoriów higienicznych.
Jeśli jednak już problem odcisków nas dosięgnie, najlepiej będzie zwrócić się po pomoc do doświadczonego specjalisty podologa. Za pomocą profesjonalnych środków skutecznie i w pełni bezpiecznie usunie on zarówno bolesne nagniotki, jak i modzele, a także spowodowane obecnością wirusa HPV kurzajki.